چهارشنبه - ۱۰ آذر - ۱۴۰۰
ساعت :
hayaat

hayaat

پنج شنبه, 30 مرداد 1399 ساعت 05:21

شادروان حاج حسین قارونی

خادم با اخلاص اهل البیت حاج حسین قارونی از پیرغلامان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت بود که تمام طول زندگیش در کوشش بود تا فرهنگ عاشورایی را زنده بدارد و به شعار کل ارضً کربلا و کل یوما عاشورا جامعه عمل بپوشاند.
مرحوم قارونی از اعضای فعال و کارگردان حسینیه کرمانیهای ارض مقدس مشهد،بنیانگذار بیت الصادق(ع) و از فعالین جامعه هیئات مذهبی بود.
او در زمان قبل انقلاب با اعلام عزای محرم جوانان و نوجوانان محله طبرسی و‌ نوغان مشهد را ترغیب به حضور در مجالس عزادرای سید الشهدا میکرد که پس از انقلاب این حرکت گسترش بیشتری در شهر مشهد پیدا کرد بطوریکه در چند سال اخیر اعلان عزای محرم که پایه گذارش مرحوم قارونی بود به مراسم تعویض پرچم گنبد حرم امام رضا(ع) منتج میشد. او همچنین بنیان برگزاری مجلس عزای سرور و سالار شهیدان در اولین شب محرم الحرام در محل مهدیه مشهد و هفتمین شب پس از شهادت ایشان در مجتمع بنی فاطمه را گذارد.
مرحوم قارونی در زمان حیاتش لحظه ای از ترویج فرهنگ و ارزشهای حسینی و عاشورایی شیعه غافل نماند او نخستین کسی بود که در مشهد فریاد مرگ بر شاه را در مراسم تشییع مرحوم شیخ احمد کافی سر داد و موج عظیم ظلم ستیزی را به راه انداخت.
قارونی در جبهه های حق علیه باطل در کنار فرمانده شهید محمود کاوه به مقابله با  دشمن بعثی پرداخت، و با پربایی  مراسم تشییع پیکر شهدای هشت سال جنگ تحمیلی یاد ایشان را زنده نگاه می داشت
کمک به محرومان و نیازمندان، ساخت مسجد، پایه گذاری مراسم مبتکرانه و بر پایی شور حسینی،اخلاص و تلاش حاج حسین قارونی در طی قریب به ۸۰ سال از زندگیش او را مبدل به یکی از چهره های تاثیرگذار و شخصیت های اصلی و مورد احترام در جامعه عظیم  هیئات مذهبی مشهد کرد.
اولین نفری بود که در ماه مبارک رمضان اقدام به اطعام روزه داران حاضر در حرم مطهر رضوی کرد و ایده پرداز اصلی این امر بود.
قریب به پنجاه سال مراسم مرثیه خوانی و مدح اهل البیت(ع) را در ماه مبارک در صحن آزادی برپا میکرد.
و گلباران حرم مطهر رضوی در اعیاد مذهبی نظیر نیمه شعبان از مراسمی بود که حاج حسین قارونی بنیانگذارش بود.
راه اندازی دسته جات عزاداری به سمت حرم مطهر از اقسا نقاط مشهد نظیر راهپیمایی جاماندگان اربعین از طرق به سمت مشهد و... از حرکت های ارزشی و تبلیغی او بود.
بطوریکه بزرگان و مردم قدردان مشهد لقب باعث الخیر را به او دادند.

مرحوم قارونی در شام شهادت مرادش حضرت فاطمه الزهرا(س) به دیدار ارباب خود اباعبدالله الحسین شتافت و پس از تشییعی با شکوه بر دوش مردم قدرشناس مشهد حضرت آیت اله سیدان بر پیکر پاکش نماز گزاردند و در بلوک ۹ گلزار بهشت رضا مشهد در خاک آرمید.
روحش شاد یادش گرامی بادهادی حیدری فرد، نایب رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد اظهار کرد:در این جلسه طبق پیشنهادات و توصیه های آقای اصولی تصمیم گرفتیم ایستگاه های صلواتی به ایستگاه های فرهنگی تبدیل شوند و نذورات به سمت توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده و... بروند و تجمع به حداقل مقدار خود برسد.

به گزارش روابط عمومی شورای هیئات مذهبی مشهد،نایب رئیس شورای هیئات مذهبی گفت:در جلسه کارگروه مشترک ماه محرم و صفر که متشکل از رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد(احسان اصولی)،معاونت فرهنگی شهرداری مشهد(محمد محسن مصحفی)،مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی(حجت الاسلام صاحب قرانی) و نماینده شورای هیئات مذهبی بود در دفتر رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر برگزار شد.

وی افزود:دستور کار این جلسه آماده سازی شهرداری و اعلام برنامه های ماه محرم بود و طبق گفته ی ریاست محترم کمیسیون فرهنگی شورای شهر شهرداری در حال آماده سازی المان های شهری می باشد.

هادی حیدری فرد،گفت:در صورتی که دسته روی ها و برنامه های ماه محرم آزاد باشد حتما به شورای شهر و شهرداری اعلام خواهیم کرد تا زیر ساخت های لازم برای برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم های ماه محرم را داشته باشیم.

نایب رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد بیان کرد:شهرداری مشهد  امادگی خود را مبنی بر برگزاری مراسم های ماه محرم در فضای باز  اعلام کرده است.

حیدری فرد، در مورد دسته روی های ماه محرم اعلام کرد:تمام دسته روی ها منوط به تصمیم گیری و دستور ستاد کرونا می باشد که باید با رعایت فاصله گذاری فیزیکی و همچنین رعایت پروتکل های کامل بهداشتی باشد.

نائب رئیس شورای هیئات مذهبی، در انتها گفت:انشاالله امسال تنها سالی باشد که درگیر کرونا باشیم و همچنین بتوانیم توفیق خدمتگذاری به اهل بیت را بیش از پیش داشته باشیم.

پیرغلام اباعبدالله مرحوم مغفور شادروان حاج ابوالفضل(مرتضی) عسکری پورصمدی متولد ۱۳۱۴ که در اولین روزهای پاییز سال ۹۲ به زندگی در حیات فانی پایان داد

وی بنیانگذار هیئت امام حسن مجتبی مسجد درخت توت بود که این هیئت در سال ۱۳۴۸ تأسیس شد و همه ساله در شب رحلت پیامبر اعظم(صلوات الله علیه) و امام حسن مجتبی (علیه السلام )جهت سر سلامتی به علی بن موسی الرضا راهی حرم مطهر می شود

مرحوم عسکری بیش از بیست سال کفشدار افتخاری آستان مقدس امام رضا (علیه السلام) بود و در همان مکان شریف به خاک سپرده شده است

پنج شنبه, 19 تیر 1399 ساعت 18:15

شادروان کربلایی محمد حسن دائمی

مرحوم کربلائی محمدحسن دائمی زحمتکش ب متولد 1297وتاریخ وفات وی سال 1376 می باشد

وی بنیانگذار  یکی از قدیمی ترین هیئات مشهد ،هیئت آل طاها مسجدالرضا(ع)نوغان مشهد بوده است.

هیئت آل طاها هم اکنون توسط نوه ی  محمد حسن دائمی اداره می شود و در طول سال مراسم هایی که از قدیم پابرجا بوده است را همه ساله اجرا می کنند و رسم های قدیمی که وی پابرجا گذاشته است توسط نوه ی اجرا می شود  

به گزارش روابط عمومی شورای هیئات مذهبی مشهد، به اطلاع کلیه هیئات مذهبی مشهدمقدس می رسانیم با توجه به وضعیت نگران کننده و وضعیت بالاتر از قرمزمشهد تمامی مراسم و برنامه های مساجدوتکایا و حسینیه ها اعم از محافل هفتگی و خانگی، اجتماعات عزاداری و دسته روی،براساس تاکیدات تخصصی ستاداستانی مبارزه باکرونادرجهت پیشگیری از شیوع بیشتروجلوگیری از ایجاد فاجعه ای بزرگترتاآخرماه ذی القعده تعطیل میگردد.
جهت برنامه های ماه ذی الحجه(عرفه دهه ولایت وعیدغدیر و شهادت امام باقر(ع))باتوجه به وضعیت موجودمتعاقبا تصمیم گیری و اطلاع رسانی خواهدشد.

از کلیه مسئولین هیئات مذهبی انتظاراست بااهتمام بیشتردرایجادآرامش و رفع نگرانی و دفع این ویروس منحوس نهایت همکاری را مبذول دارند.

مسابقات فوتسال جام جبهه ی مقاومت ویژه هیئات مذهبی استان خراسان رضوی تا پایان موج دوم کرونا برگزار نخواهد شد:
ایمان رهباردار مسئول برگزاری مسابقات فوتسال جام جبهه ی ضمن تبریک ایام مبارک دهه ی کرامت و میلاد با سرسعادت ثامن الحجج (ع) گفت: با توجه به اطلاعیه شماره ی ۱۷ ستاد مقابله کرونا در ورزش اداره کل ورزش و جوانان استان، برگزاری مسابقات فوتسال در مناطقی که وضعیت آنها از حالت قرمز رو به عادی است منوط به گرفتن تست PCR از اعضای تیم هاست، فعلا امکان برگزاری مسابقات را نداریم. باتوجه به اینکه این مسابقات در سالن های ورزشی شهرداری مشهد برگزار خواهد شد. مجوز تربیت بدنی شهرداری هم برای این مسابقات الزامی و با توجه به شرایط وخیم فعلی و پاندمی بیماری کوید۱۹ این امکان وجود ندارد.
وی در خصوص تأخیر در برگزاری این مسابقات و زمان آغاز این رقابت ها اضافه کرد:
این مسابقات قرار بود اسفند سال گذشته و فروردین امسال با حضور ۲۰ تیم بصورت گروهی، به یادبود چهره بین المللی مقاومت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شود که متاسفانه شیوع بیماری کرونا مانع از آن شد. ما تمام زیر ساخت ها را آماده و محیا کرده ایم و بمحض عادیسازی شرایط مسابقات را با در نظر گرفتن شرایط مناسب از لحاظ زمانی و آمادگی  تیم ها برگزار خوایم کرد.
در پایان از حمایت های رئیس محترم شورای هیئات مذهبی استان حاج آقای طباطبایی و کلیه ی سرپرستان، بازیکنان و مربیان تیم ها که در این مدت نهایت همکاری را با شورای هیئات مذهبی استان و کمیته برگزاری داشتند کمال تشکر و قدردانی داریم.
انشالله بزودی با بهبود شرایط مراسم قرعه کشی و‌جلسه توجیهی را با حضور اعضای کمیته ی فنی و سرپرستان محترم تیم ها برگزار خواهیم کرد که زمانش متعاقبا اعلام می شود.

پنج شنبه, 12 تیر 1399 ساعت 08:29

شادروان حاج ماشاالله غفاری(اصفهانی)

مرحوم مغفور شادروان حاج ماشاالله غفاری  ملقب به اصفهانی متولد۱۵فروردین۱۳۳۵ که ازسن۲۴سالگی عضوجلسه شاهزاده علی اصغربود.

وی حدود۴۰سال دراین جلسه حضوروخدمت کرده
و ازسن۴۵سالگی عضوهیئت امنای جلسه مرحوم جاویدبود.

اوج دوره خدمت حاج ماشالله مربوط به دهه ۸۰و۹۰بود و ازسال۸۲متولی ومسئول تدارکات حسینیه شاهزاده علی اصغربود

مرحوم ماشاالله غفاری درروز۱۳تیرماه ۱۳۹۶براثرحمله قلبی دارفانی را وداع گفت ودرآستانه سومین سالروزدرگذشت این عزیز قرار داریم.

یکی ازتوفیقات مرحوم اینست ک سومین سالروزدرگذشتش باروزجمعه وسالروزمیلادحضرت رضا علیه السلام مصادف شده است.

ضمنامرحوم علاوه برخدمت ب دستگاه امام حسین وشاهزاده علی اصغر،خادم بارگاه حضرت رضا ع هم بوده است.

به اطلاع تمامی هیئات مذهبی مشهد مقدس میرسانیم با توجه به تصمیم گیری ستاد ملی مبارزه با کرونا  و همچنین وضعیت هشدار شهر مشهد(بالاتر از وضعیت قرمز) تمامی فعالیت های مساجد و تکایا و حسینیه ها شهر مشهد از تاریخ شنبه ۱۴ تیرماه به مدت یک هفته تعطیل خواهد شد.

درباره ما

شورای هیئات مذهبی استان خراسان رضوی تاسیس 1381/10/10

آدرس :مشهد - بلوار مدرس-سازمان تبلیغات اسلامی-شورای هیئات مذهبی

شماره تماس : ۰۵۱۳۲۲۴۰۲۳۰

دورنگار: ۰۵۱۳۲۲۱۸۲۵۰

Search